MENU
  • 3 lipca 2020
  • Fundacja
  • Kategorie: Artykuły

Skuteczny adwokat w sprawach rozwodowych – jak go znaleźć?

Czasami zdarza się, że małżonkowie nawet po wielu latach życia razem postanawiają się rozwieść. Co ciekawe, dotyczy to nawet 30% małżeństw. Kiedy partnerzy dochodzą do wspólnego wniosku, by się rozejść, wszelkie sprawy związane z dzieleniem majątku itd. zazwyczaj przebiegają spokojnie i bez większych problemów. Kiedy jednak występuje brak chęci do kompromisu, przydatny może się okazać dobry adwokat rozwodowy, który pomoże w uzyskaniu najkorzystniejszego rozwiązania dla reprezentowanej przez siebie strony. Jak wybrać takiego adwokata?

Rozwód w każdym przypadku nie jest prostą sprawą, nie tylko pod kątem konieczności dopełnienia wielu formalności, ale też w kwestii kondycji psychicznej osób, które go biorą. Z tego powodu skuteczny adwokat rozwodowy nie tylko jest potrzebny do uzyskania lepszego dla jednej ze stron wyniku sprawy, ale także wsparcia. Zastanawiając się więc, jak znaleźć dobrego adwokata warto kierować się jego indywidualnym podejściem do każdej sprawy i wyrozumiałością. Pomocni mogą okazać się bliscy, którzy być może byli w podobnej sytuacji i mogą polecić danego specjalistę, ale też innego odradzić itd.

Trzeba wiedzieć, że zazwyczaj adwokaci nie posiadają konkretnej specjalizacji, dlatego każdy takowy specjalista może zająć się sprawą rozwodową. Nie oznacza to jednak, że ma w tym zakresie spore doświadczenie. Dochodzi do tego fakt, że raczej żaden adwokat nie odmówi prowadzenia owej sprawy, dlatego to osoba zainteresowana powinna wykonać odpowiednie rozeznanie. Najlepiej jest postawić na człowieka, który posiada wiedzę w tym temacie podpartą doświadczeniem i skutecznością. Przydatny może się okazać Internet, w którym klienci często zamieszczają swoje opinie.

Skąd wiedzieć, czy dany adwokat posiada doświadczenie i specjalizuje się w sprawach rozwodowych? Najprościej jest sprawdzić jego stronę internetową, ponieważ specjalizując się w danej dziedzinie, na pewno będzie o tym wspominał, na przykład poprzez zaprezentowanie swojego dotychczasowego doświadczenia w tym zakresie. Lepiej, kiedy zamiast krótkiej wzmianki na stronie znajduje się więcej informacji na temat spraw rozwodowych, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że adwokat ma wspominane doświadczenie i potrzebną wiedzę. Jednak nadal istotne jest zbudowanie dobrej relacji ze specjalistą.

Już przy pierwszym spotkaniu z adwokatem można odczuć, czy będzie on odpowiednią osobą do pomocy w sprawie rozwodowej. Jak wspomniane było wcześniej, nie jest to proste zdarzenie, dlatego dobrze, kiedy ze specjalistą będzie się dobrze współpracowało. Można znaleźć oferty wielu adwokatów, dlatego widząc, iż obecny nie angażuje się w sprawę, lepiej znaleźć innego człowieka na jego miejsce.

W czym konkretnie ma pomóc dobry adwokat rozwodowy?

Może się okazać, że dla strony postępowania pojawienie się w sądzie, a więc także w obecności małżonka jest zdarzeniem nieprzyjemnym i wielce stresującym. Korzystając z usług adwokata, można natomiast ustanowić go jako swego pełnomocnika, dlatego wizyty w sądzie mogą zostać ograniczone do minimum.

Sprawa rozwodowa może mieć dalekosiężne konsekwencje. Chodzić może na przykład o obciążenie obowiązkiem alimentacyjnym, spór o opiekę nad dzieckiem itd. Skuteczny adwokat rozwodowy to taki, który będzie czuwał nad dobrem swojego klienta. Będzie reprezentował stanowisko swojego klienta, składając na poparcie tego stanowiska odpowiednie wnioski dowodowe. Może przygotować pytania zadawane świadkom tak, by zwiększyć szanse reprezentowanej strony. Dochodzi do tego fakt, że nawet w przypadku niesprzyjającego orzeczenia sądu, będzie wiedział, w jaki sposób się od niego odwołać oraz jakie są na to szanse.

Sąd orzekający rozwód określa, czy oraz która ze stron ponosi winę za tzw. rozkład pożycia małżeńskiego. Oczywiście, małżonkowie wspólnie mogą zechcieć zrezygnowania z orzekania o winie. Bardzo istotne jest także ustalenie władzy rodzicielskiej i kontaktów rodzica z potomkiem. Jeżeli obie strony doszły w tej kwestii porozumienia, co równocześnie jest zgodne z dobrem dziecka, sąd może ów porozumienie uwzględnić w swej decyzji. Dodać do tego można określenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania w określonym czasie już po rozwodzie, a także wysokość kosztów związanych z utrzymaniem dziecka przez oboje małżonków.

179

Komentarze